TECHNIQUE POLYTECHNIC INSTITUTE
APPROVED BY AICTE AND AFFILIATED TO WBSCTVESD ( Formerly known as WBSCTE )
KNOWLEDGE IS POWER AND BETTER FOR LIBERTY THAN A STANDING ARMY
PANCHROKHI, SUGANDHYA, HOOGHLY, WEST BENGAL, PIN: 712102
CALL US : (033) 2686-3682, (033) 65482096, (033) 65482097
FAX: (033) 2686-3683, EMAIL US: techniqueedu@gmail.com
Indian Society For Technical Education
Institutional Membership ID: 1653
ISTE Faculty Chapter ID: WB011
ISTE Student Chapter ID: WB010
First & Only Polytechnic Institute in West Bengal Accredited by NBA in All Full Time Programmes till 30.06.2019
Downloads Contact Us Site Map Webmail
Notice for Examinations Form Fill-Up 2017 ||
Placed Students Through Campus Drive

Placed students in TATA Projects Ltd. (2017 Passout Batch)

Recruitment by other Major Companies for 2017 Passout Batch  

CIVIL ENGINEERING - 2017 pass outs

Company

Name of the selected students

Precast India Infrastructures Pvt. Ltd. (PIIPL)

1

SHANU SHAW

Galacon Infrastructure and Projects Pvt.Ltd (GIPPL)

1

AJRUL ISLAM MALLICK

2

ANINDYA BHATTACHARYA

3

CHANDAN KUMAR SHAW

4

SANDIP KUMAR SAH

TATA Projects Limited

1

AYANDEEP KUMAR

2

RANIT ROY

3

SOURAV HALDER

4

NILANJAN  KAR

5

ABHISEKH DUTTA

6

SUBHAJIT KUNDU

Meghana Geomatics Pvt.Ltd

1

PUSKAR BAG

2

ABHISEKH DUTTA

3

SAMAR KUMAR DAS

4

SK ASLAM ALI

5

PRITHWISH CHAKRABORTY

6

SUBHANKAR JANA

7

DEBASISH POREY

8

RANIT  KODALI

9

PRANTIK BISWAS

10

SOVON SAMANTA

11

SANJOY KUMAR

12

VIVEK KUMAR TIWARI

13

TUHIN DUTTA

14

NILADRI SEKHAR DUTTA

15

GOPAL SEN

16

ANUBRATA BANIK

17

PARIKSHIT DEBNATH

18

SUBHAJIT DAS

19

MINHAJ AKTAR MOLLAH

20

ABHIRUP SADHUKHAN

21

SURYA KIRAN SOM

22

ANKUSH MONDAL

23

BHASKAR DAS

24

BISWADIP PARUI

25

SOURAV  PAL

26

AMARTYA GHOSH

MECHANICAL ENGINEERING - 2017 pass outs

Company

Name of the selected students

Essel Propack Limited

1

DEVGOPAL CHOWDHURY

2

DIPTA SIL

3

SAIKAT MIDYA

4

SAUDIP DAS

5

SAYANTAN MUKHERJEE

6

SUVAM CHATTERJEE

7

V SAI PURANDHARA

8

BIBEK KUNDU

9

DEBASIS METYA

10

INDRANIL GHOSH

Centum Electronics Limited

1

SEKHAR CHAKRABORTY

2

TARASANKAR PRATIHAR

3

SOMEN DAS - 2016 Passout

Mitsuba Sical India Pvt Ltd.

1

NEHA MALIK

Tenneco India

1

AMIT GHOSH

2

VIKASH UPADHYAY

3

ROBI GUPTA

4

SUBHAJIT SINGHA

5

MAINUL HASAN

6

SANJU DESHI

Sigma Electric Manufacturing Corporation

1

KUNAL GHOSH

2

SOURAV DHARA

3

PRADYUT BERA

4

MANISH GHOSH

5

ANIRBAN JANA

6

DIPAYAN BERA

7

SAIKAT CHATURVEDI

8

SUMANTA JYOTI

9

SUBHANKAR BEJ

10

DIBYENDU KUNDU

11

ANUPAM BAG

12

ROFIUDDIN CHOWDHURY

13

AVIRUP GHOSH

14

VIVEKA NAND MISHRA

15

SANJU MANNA

16

KOUSTAV SIKDAR

17

KUSHAL MONDAL

18

SUMIT GOLDER

19

FARUK BEG

20

SHANTANU SANTRA

21

SANJU PAUL

22

DEBAYAN MUKHERJEE

Takata India

1

ROFIUDDIN CHOWDHURY

2

PRADYUT BERA

TATA Projects Limited

1

SOURAV GUPTA

Vikas Group

1

ANIRBAN JANA

2

AVIRUP GHOSH

3

DIBYENDU KUNDU

4

FARUK BEG

5

KUSHAL MONDAL

6

ROFIUDDIN CHOWDHURY

7

SANJU MANNA

8

SHANTANU SANTRA

9

SOURAV DHARA

10

SUMIT GOLDER

Talbros Marugo Rubber Private Limited

1

AKASH DAS

2

DIBYOJYOTI CHAKRABORTY

3

DIPAYAN BERA

4

KUNAL GHOSH

5

SANJU MANNA

6

SOURAV DHARA

7

SOUVICK DAS

Patton International Limited

1

DIPAYAN BERA

2

MILAN KUMAR DAS

ELECTRICAL ENGINEERING - 2017 pass outs

Company

Name of the selected students

Centum Electronics Limited

1

KUSHAL GHOSH

2

RAJDEEP DAS

Mitsuba Sical India Pvt Ltd.

1

ANUSHREE BASAK.

2

SUBHAMITA KOLEY

3

PRIYANKA ROY

Takata India

1

ABHISHEK JAISWAL

TATA Projects Limited

1

MANIK SAHA

2

ARIJIT MONDAL

3

ARNAB BANERJEE

4

PRITOM GHOSH

Utility Projects & Services Private Limited

1

KOUSHICK KOLEY

SURVEY ENGINEERING - 2017 pass outs

Company

Name of the selected students

JVR Land Survey

1

PROSENJIT DASMONDAL

2

SANDIP SEN

3

SUBHOJIT ROY

C. E. Testing Co. Pvt. Limited

1

CHIRANJIT SHEET

2

SUBHABRATA GHOSH

3

SUMIT NASKAR

4

AVIJIT BANERJEE

5

TRIDIB DAS

6

DIPANJAN CHATTERJEE

TATA Projects Limited

1

ARMAN ELAHI

2

KRISHANU DAS

3

ARNAB GHOSH

4

SUMIT NASKAR

5

MADHAB MUKHERJEE

6

SURYADEEP BANERJEE

7

TRIDIB DAS

8

RITWIK MANDAL

Pioneer Surveyors

1

CHIRANJIT SHEET

2

DIPANKAR BISWAS

3

ARNAB GHOSH

4

NEELABJAW SINHA

5

AKASH PRAMANICK

6

PRITAM CHOWDHURY

7

SANNIK PAN

8

KRIPASINDHU BHATTACHARJEE

9

APURBA DAS

10

SOUMEN BHOWMIK

11

UMAKANTA GHORAI

12

RAKESH POLLEY

CyberSWIFT Infotech Pvt. Ltd

1

PRITAM ADAK

2

APURBA DAS

3

TANMOY PAUL

4

SUPRABHAT DAS

5

DIPANJAN CHATTERJEE

6

DWIPAYAN BHATTACHARJEE

7

DIP KUMAR KHAMARU

8

MADHAB MUKHERJEE

9

SOURAV MONDAL

10

SOUVIK SEAL

11

RAJDEEP ADHIKARY

12

RAKESH POLLEY

Meghana Geomatics Pvt.Ltd

1

ABHIJIT DUTTA

2

KRIPASINDHU BHATTACHARJEE

3

KRISHANU DAS

4

TRIDIB DAS

Meghana Geomatics Pvt.Ltd

1

INDRANIL BHOWMICK

2

SUBHADIP CHAKRABORTY

3

SUMIT NASKAR

4

RITWIK MANDAL

5

DWIPAYAN BHATTACHARJEE

6

BIVEK SINGHA

7

RAJDIP BASU

8

ARMAN ELAHI

9

SURYADEEP BANERJEE

10

SOURAV MONDAL

11

BHASKAR PAL

12

PREMJIT PATRA

ELECTRONICS & TELECOMMUNICATION ENGINEERING - 2017 Passing - Out

Company

Name of the selected students

Centum Electronics Limited

1

SAUMALYA HAZRA

2

MOUSAM DAS

3

SANCHITA SAHA

4

ROHIT RAY

5

RANJAN KUMAR RUIDAS

6

ANJU KUMARI RAJAK

7

AMRIT DAS

8

DIBAKAR SIKDAR - 2016 Passout

9

LAKSHMAN BARMAN - 2016 Passout

Mitsuba Sical India Pvt Ltd.

1

SANGITA MOITRA

2

BIJOYINI BASAK

3

SNIGDHA DUTTA

4

SONALI NANDY

5

ADITI BHOWAL

6

SWETA DUTTA

7

SANCHITA SAHA

8

SRABONI BHATTACHARYA

9

SUMANA KUNDU

10

ANJU KUMARI RAJAK

11

SUPARNA DEY

12

ANKITA HAZRA

13

DEBJANI CHATTERJEE

14

SHREYA BASU

15

PIYASA GHOSH

Mitsuba Sical India Pvt Ltd.(only female)

1

AMRITA GHOSH

2

PALLABI BHOWMICK

3

RIYA GHOSH

Ample Technologies Private Limited

1

SREEPARNA BASAK

Continental Devices India Limited (Deltron) - 2016 passout

1

SANJAY SHAW - 2016 passout

2

RITAPARNA SAHOO - 2016 passout

3

SUBRATA SARKAR - 2016 passout

4

MD.ARAFAT HOSSAIN MULLICK - 2016 passout

Webospite

1

SWETA DUTTA

3 Guys Network Private Limited

1

ANINDYA SHOW

2

ASISH BAG

3

HIMAL ADHIKARI

4

PINAKI RANJAN PAL

5

RATUL MAJUMDER

6

SAIKAT HOELADAR

7

SANTANU GHOSH

8

SIBAI MONDAL

9

ARNAB MAITY

10

MOSADDIK MANDAL

Chhabi Electricals Pvt. Ltd (CEPL)

1

SANTANU GHOSH

Takata India

1

SUTAPA MAITY

2

SUMANA SADHUKHAN

3

ANINDYA SHOW

COMPUTER SCIENCE   & TECHNOLOGY - 2017 Passing - Out

Company

Name of the selected students

Ample Technologies Private Limited

1

SHRESTHA CHOUDHURY

Webospite

1

INDRANIL DAS

2

SUSMITA PATRA

3

RUPA PAL

4

SUBORNA SEN

5

SHRESTHA CHOUDHURY

Indus Net Technologies Pvt. Ltd

1

RAJDEEP DAS

2

TANUSREE BHAR

Precision Infomatic (Madras) Private Limited

1

SOUMAJIT SARKAR

2

ASHIS MUKHERJEE

Organic Solution Provider

1

AKASH ROY

2

TUHIN MUKHERJEE

3

ANANYA BASU

4

MAHESH TARAFDAR

Software Sales and Development

1

ARKA ROY

2

MONALISHA SAHA

Last Updated on : 24-05-2017
Institute News & Events
View All